niedziela, 16 stycznia 2011

Technologi i rozwój.

.::ARCHITEKTURA::.

  
Systemy miast
Będzie znacznie łatwiej i mniej zużyjemy energii do budowy nowych, wydajnych miast aniżeli mielibyśmy zamiar rozwiązywać problemy tych starych. Projekt Venus proponuje „Miasto Badawcze”, które używa najbardziej wyszukanych, dostępnych zasobów i technik konstrukcyjnych. Jego geometrycznie elegancka, wydajna, kolista aranżacja jest otoczona przez włączone w design miasta parki i piękne ogrody. Miasto takie jest zaprojektowane by działać za pobraniem minimalnej energii używając możliwie najczystszej technologii, która istnieje w harmonii z naturą by osiągnąć możliwie najwyższy standard życia dla każdego. Ten system ułatwia wydajny transport do poszczególnych miejsc miasta, eliminując potrzebę samochodu. Aranżacja „Kolistego Miasta” Projektu Venus składa się z:
1
1. Centralnej kopuły, która będzie "domem" scybernetyzowanego systemu, ośrodków edukacyjnych, ośrodków dostępu, skomputeryzowanych sieciowych systemów komunikacji, ośrodków ochrony zdrowia i opieki dziecięcej.
2. Budynków otaczających centralną kopułę dających społeczności centra aktywności kulturowej jak sztuka, teatry, wystawy, koncerty, ośrodki dostępu i inne różne formy rozrywki.
3. Kompleksów projektowo - rozwojowych dla badań i planowania miast. Centra projektowe są pięknie wkomponowane w naturalne otoczenie.
4. Przystających do nich jadalni i innych udogodnień.
5. Ośmiu okręgów mieszkalnych mających różne formy unikatowej architektury by spełniać różne potrzeby mieszkańców. Każdy dom jest "zanurzony" w pięknych ogrodach izolujących je jeden od drugiego pięknymi widokami.
6. Stref przeznaczonych dla czystych, odnawialnych źródeł energii, jak generatory wiatrowe, słoneczne, systemy kondensacji ciepła, geotermiczne, fotowoltaiczne i inne.
7. Fabryk hydroponicznych i zewnętrznych pasów agrokulturowych.
8. Kolistych dróg wodnych służących do nawadniania pasów agrokulturowych.
9. Najdalej oddalonych stref dla wszelkiego rodzaju aktywności rekreacyjnych jak kolarstwo, golf, spacer czy przejażdżka.
Wszystkie ośrodki są dostępne dla każdego bez żadnych kosztów w Ekonomii Surowcowej. Celem tej technologii jest uwolnienie ludzi od nudnych, monotonnych zadań, dając znacznie większy standard  życia i więcej czasu wolnego.
Wraz z możliwością ciągłego rozwoju i osiągnięć ludzie będą mieli czas i wolność by wybrać styl życia jaki uważają za najbardziej spełniający. Miasto jest zaprojektowane by spełniać potrzeby każdego członka społeczeństwa.

Cybernetyczny rząd
 
2Szybko zbliżamy się do czasów, gdzie ludzka inteligencja będzie niezdolna zmierzyć się z gwałtownie zmieniającymi się zjawiskami w świecie fizycznym. Ludzki umysł jest zbyt słaby by ogarnąć tak różne informacje i jeszcze zrobić z nich praktyczny użytek potrzebny do działania wysoko rozwiniętej technologicznie społeczności świata. Potrzebne zdolności obliczeniowe muszą poradzić sobie miliardami bitów informacji na sekundę, zbyt skomplikowane dla systemów ludzkich nawet w połączeniu z nanotechnologią.
Projekt Venus mówi o scybernetyzowanej społeczności, w której komputery mogą zastąpić przestarzały system wyborów polityków, którzy w większości przypadków dbają głównie o swoje interesy. Ta nowa technologia nie będzie zarządzała, bądź monitorowała życie jednostki, gdyż to w Projekcie Venus byłoby uważane za społecznie ofensywne i anty – produktywne. Książki pokroju „1984”, „Odważny Nowy Świat” jak i filmy pokroju „Blade Runner” czy „Terminator 2” rozsiały strach w niektórych z nas jeśli chodzi o przejęcie kontroli nad społeczeństwem przez komputery. Jedynym celem Projektu Venus jest podnieść ludzki potencjał duchowy i intelektualny dając w tym samym czasie dobra i usługi które pokryją indywidualne i materialne potrzeby.
Cybernetyzacja to łączenie komputerów w autonomiczne systemy. Najprawdopodobniej scybernetyzowane centra będą koordynowały sprzęt i maszynerię służącą całemu miastu, nacji w końcu światu. Można to przyrównać do elektronicznego systemu nerwowego rozszerzającego się na wszystkie strefy społecznego kompleksu.
Na przykład, w pasie agrokulturowym komputery mogą monitorować i utrzymywać stan nawodnienia, chemię gleby i koordynować sianie i zbieranie roślin pastewnych. W sektorze mieszkalnym system może utrzymywać czystość środowiska i recycling odpadów.
Dodatkowo, by zapewnić wydajność funkcji miasta, wszystkie procesy i usługi mogą zostać wyposażone w sensory, które mogą być połączone w redundantne systemy awaryjne działające nawet w przypadku awarii tych podstawowych.
Logicznie, tylko gdy cybernetyzacja jest zintegrowana z wszystkimi aspektami nowej, dynamicznej kultury komputery będą mogły odpowiednio służyć wszystkim ludziom. Żadna technologiczna cywilizacja nie będzie wydajnie i efektywnie działać bez cybernetyki jako integralnej części nowej cywilizacji.
Te propozycje, z inżynierskiego punktu widzenia, wydają się fantastyczne i wykonalne w dzisiejszym systemie monetarnym; i takie też są. Sumy związane z tym przedsięwzięciem i jego wielkością byłyby jednak zbyt wysokie i niewyobrażalne. Żaden rząd dzisiaj nie dał by rady „uciągnąć” tego cudownego przedsięwzięcia. Wszystko to można osiągnąć przy pomocy Światowej Ekonomii Surowcowej, gdzie wszystkie zasoby świata są uważane za wspólny spadek wszystkich ludzi Ziemi. Potrzebna jest tylko (i aż) zmiana sposobu myślenia.

Uniwersytet Zarządzania Globalnymi Surowcami
3Ten Uniwersytet Zarządzania Globalnymi Surowcami i Nauki Środowiskowe lub "Uniwersytet Światowy" jest polem testowania każdej fazy rozwoju. To byłby dynamiczny, ciągle ewoluujący instytut badawczy otwarty dla każdego. Osiągnięcia danego ucznia/studenta będą oparte na "akredytacji kompetencji", a wszystkie sprawdzające się pomysły i rozwiązania będą okresowo wdrażane by przynosić korzyść wszystkim członkom światowego społeczeństwa (taki technologiczny "Open Source").
Ludzie będą żyć w tych eksperymentalnych miastach i dawać swoje opinie na temat funkcjonalności poszczególnych struktur. Takie informacje będą używane, by przeprowadzić niezbędne modyfikacje w celu maksymalizacji wydajności, komfortu i bezpieczeństwa. Taki ośrodek będzie także używany by rozwijać modularne systemy konstrukcyjne oraz komponenty, które można instalować by służyły szerokiemu spektrum potrzeb i preferencji. Przede wszystkim zewnętrzny wygląd budynków będzie odzwierciedlał ich funkcję – będą one projektowane od "środka na zewnątrz".

Drapacz chmur
 
4Te drapacze chmur będą konstruowane ze wzmocnionego, sprężonego betonu stali i szkła. Będą stabilizowane przeciw trzęsieniom ziemi i silnym wiatrom, dzięki trzem masywnym, podłużnym, stożkowym kolumnom. Te struktury podtrzymujące będą otaczały centralną wieżę cylindryczną o średnicy ok. 50 m i wysokości ok. 1,5 km. Taka trójnożna struktura jest odporna zarówno na ścisk, rozciąganie jak i skręcanie. Te wielgachne drapacze zapewnią większą część ziemi dla parków i dziczy pomagając jednocześnie eliminować  „rozlaną” rozbudowę miejską. Każda z wieży będzie całkowicie zamkniętym systemem oferującym centra poboru towarów (nie sprzedaży), ośrodki dziecięce, edukacyjne, zdrowotne oraz rekreacyjne. To pozwoli zmniejszyć potrzebę podróży poza ośrodki nie pozbawiając jej jednak.
Jeśli nie będziemy utrzymywać równowagi między populacją a możliwościami nośnymi Ziemi możliwe, że będziemy musieli przenosić nasze miasta nie tylko na wodę, bądź w powietrze, ale także pod ziemię.

Miasta podziemne
W mniej gościnnych regionach naszej planety jak strefy polarne i pustynie, miasta pod powierzchnią ziemi mogą się stać całkiem przytulnym domem dla wielu z nas. Liczne windy będą pozwalały na narciarstwo i inne rekreacje na powierzchni. Głównym źródłem energii dla tego typu miast byłaby, gdzie możliwe, energia geotermiczna.

.::MIASTA NA I POD WODĄ::.


Miasta na wodzie

5Globalny system takich struktur może z łatwością pomieścić miliony ludzi i zmniejszyć "ciśnienie" populacji na lądzie. Mogą dostarczać mieszkańcom informacji i jednocześnie służyć jako naturalne akwaria bez konieczności sztucznego zamykania życia morskiego.
Wiele z tych miast może służyć jako oceanograficzne uniwersytety, które utrzymują ekologiczna równowagę systemów morskich.  Inne z nich będą utrzymywały farmy morskie, które będą hodowały różne formy morskiego życia. Mogą być także użyte jako nowy środek wydobywania zasobów oceanu bez naruszania ekosystemu. Inne z kolei mogą monitorować i podtrzymywać środowiskową równowagę i wydobywać niebezpieczne, radioaktywne i inne zagrażające materiały wyrzucone do morza.
Po zbudowaniu, takie konstrukcje mogą zostać przeholowane gdziekolwiek, gdzie będą maksymalnie wykorzystane i przydatne. Niektóre z tych struktur będą holowane jako segmenty i dopiero łączone w całość na miejscu przeznaczenia. Ich konstrukcja zawierać będzie komory unoszące na wodzie, co uczyni je praktycznie niezatapialnymi (wiemy, Titanic też miał taki być ;]). Mogą być samoobsługowe i w pełni zautomatyzowane.

Życie przybrzeżne
6Przybrzeżne apartamenty z betonu, stali, szkła, tytanu i wielu różnych syntetycznych materiałów mogą być budowane by zmniejszyć „ciśnienie” populacyjne w takim obszarach jak Hongkong, Tokyo, Los Angeles czy Nowy York. Materiały użyte na budowę takich projektów byłyby zaprojektowane by podołać ciężkim, korozyjnym efektom środowiska oceanicznego.
  
Marikultura i farmy rybne

7 To jest wzgląd koncepcyjny na marikulturę i system farm rybnych, które mogą się różnić konfiguracją. Takie systemy byłyby użyte do hodowli ryb i innych form życia morskiego by sprostać wymaganiom i potrzebom ludzi świata. Zdolne do hodowli różnorodnego życia morskiego te struktury będą wyposażone tak, by pozwolić na swobodny przepływ wody przez system. Będą zaprojektowane tak, by być integralną częścią środowiska morskiego.


  
Zautomatyzowane systemy wodne
8Ostatecznie, wraz z wdrożeniem koncepcji całościowego projektowania "mega – hydrologicznych" projektów możemy zminimalizować ryzyko powodzi czy suszy. Te drogi wodne będą częścią systemu kontroli przepływu, wstrzymującego nadmiary wody, który mógłby jej wypuszczać w czasie suszy by podtrzymać odpowiedni stan nawodnienia. Mógłby być także użyty do celów pasażerskich i transportu masowego. Baseny wodne oczywiście mogą zostać użyte także do celów rekreacyjnych. W wielu przypadkach, taka droga wodna użyta byłaby jako system desolanizacji poprzez parowanie.

.::ENERGIA::.


Żaden z tych mega – projektów nie będzie mógł być podjęty bez wcześniejszego, rozumowego poznania pozytywnych i negatywnych skutków z nimi związanych.

Energia geotermiczna
9Podczas gdy usprawnianie technologii konwersji energii zwiększa ich możliwości realizacji, energia geotermiczna odegra na tym polu jedną z ważniejszych ról. Łatwo dostępne w wielu regionach świata, zarówno pod ziemią jak i wodą, samo to źródło czystej energii może nam jej dać na najbliższe tysiące lat.

Podwodne turbiny

10Te podwodne struktury są zaprojektowane by część prądów morskich przez nie przepływających zamienić na czystą energię elektryczną. Te wolno obrotowe turbiny będą miały ośrodkowy rozdzielacz i odrzutnik, by nie szkodzić życiu morskiemu.



  
Tama Cieśniny Beringa
11Naziemny most bądź tunel mógłby przebiegać przez Cieśninę Beringa. Podstawową funkcją tego przęsła byłoby generowanie energii elektrycznej dla domów i ośrodków zbierających i przetwarzających produkty morskie. Pod i nad powierzchnią oceanu znalazły by się tunele dla transportu pasażerów i ładunków. Takie rozwiązanie dałoby nie tylko fizyczne połączenie między Azją i Ameryką Północną ale służyło by jako  bulwar społecznej i kulturowej wymiany. Ten most naziemny mógłby posłużyć opcjonalnie jako baza rozwojowa czystej energii reakcyjnej. Rury niosące świeżą wodę z topniejących gór lodowych do różnych zakątków świata także mogłyby być zaimplementowane.

Energia słoneczna
12Ta energia ma niesamowity potencjał dzięki panelom fotowoltaicznym, które akumulują energię w bateriach od prywatnego użytku aż po ogromne plantacje słoneczne zarówno na lądzie jak i wodzie. Promieniowanie, które bombarduje powierzchnię Ziemi jest 10.000 (tak, dziesięć tysięcy) razy większe niż roczne potrzeby energetyczne całej planety. Nowe technologie stale łączą się, by korzystać z owego potencjału.

.::TRANSPORT::.


Pociąg MAGLEV
13Różne segmenty pasażerskie tych szybkich pociągów maglev mogą być przenoszone podczas pobytu pociągu na stacji. Te wyjmowalne sekcje mogą zabrać pasażerów do ich lokalnych punktów docelowych podczas gdy reszta zostaje na swoim miejscu. Taka metoda pozwala głównej strukturze pociągu pozostać w ruchu, przez to oszczędzając energię. Dodatkowo, wyjmowalne multi – funkcjonalne części mogą być specjalnie wyposażone, by sprostać wszystkim możliwym rodzajom transportu.

Samolot
14W związku z tym, że samoloty bojowe nie będą potrzebne w przyszłości, nacisk można położyć na ulepszenie pojazdów medycznych, serwisowych i sytuacji krytycznych. Tutaj mamy przykład VTOL'a (Vertical Take-off and Landing – Pionowy start i lądowanie) z trzema współbieżnymi turbinami pozwalającymi na wyjątkowe manewry. Te samoloty w konfiguracji delty mogą być kontrolowane poprzez elektrodynamikę eliminując konieczność użycia lotek, wind, sterów, spoilerów, flapek i innego typu kontroli mechanicznej.
W celu zapewnienia lepszej sterowności i jakości aerodynamicznej, ta innowacyjna technologia posłuży także jako system anty – zamarzający. W razie awaryjnego lądowania paliwo będzie katapultowane w celu zapobiegania pożarom.
15Te samoloty typu VTOL są zaprojektowane by unosić pasażerów i transportować ich dzięki użyciu spiralnych kolumn powietrza. Helikopter na pierwszym planie ma stacjonarny środek wokół którego kręcą się rotory napędzane silniczkami na ich końcach. VTOL będzie napędzany różnymi technikami, poprzez kanały wentylacyjne aż po kierunkowane silniki odrzutowe. Będą zaprojektowane, by łączyć w sobie najbardziej pożądane cechy samolotów, helikopterów i platform latających. Podróże transkontynentalne osiągnięte zostaną dzięki zaawansowanym samolotom i super szybkim maglev'om połączonym w jeden światowy system transportu.

Lotnisko
 
16Centralna kopuła takiego lotniska przyszłości zawierać będzie powietrzne terminale, ośrodki utrzymania, centra usługowe i hotele. Pasy startowe będą zaaranżowane w konfiguracji promieniowej, co pozwoli im łatwo startować nawet w przeważającym wietrze albo uniknąć niebezpiecznych lądowań z wiatrem bocznym. Stacje nagłych sytuacji kryzysowych będą umieszczone na krańcach pasów startowych, będąc uzbrojonym we wbudowany sprzęt gaśniczy i ratunkowy. Pasy będą miały także wbudowane zraszacze w razie nagłych przypadków. Pasażerowie będą transportowani do i z lotniska poprzez podziemne konwoje. Wiele terminali, jeśli nie wszystkie będą konstruowane pod ziemią.




Samochody
17
Zaokrąglone samochody będą stanowić szybki, energooszczędny, bezpieczny i dalekobieżny środek transportu. Niektóre z nich będą miały koła, inne z pewnością będą wyposażone w możliwości magnetycznej lewitacji bądź unoszenia się w powietrzu. Większość z nich będzie wyposażona w system rozpoznawania mowy, dzięki czemu pasażer zwyczajnie powie gdzie chce jechać. Samo monitorujący system powie tym pojazdom kiedy potrzebny będzie przegląd, bądź naprawa i będą mogły same się posyłać do ośrodków naprawczych. Użycie czystej, nie zatruwającej energii elektrycznej pozwoli na znaczną redukcję hałasu a czujnik przeszkód połączony ze zautomatyzowanym systemem przyspieszania i hamowania zapewni bezpieczeństwo unikając kolizji pojazdów. Jako drugi czynnik bezpieczeństwa, całe wnętrze będzie wyposażone ergonomiczne poduszki bezpieczeństwa (na wzór tych z "Demolition Man"). W miastach poziome, pionowe, radialne i okrężne środki transportu sprostają każdym wymaganiom transportowym.

Statki morskie
 
18Ten modułowo zbudowany transportowiec opuszczający miasta na wodzie składa się z unoszących się na wodzie, odłączanych sekcji, które można szybko rozładować i załadować. Ilość tych sekcji może być różna w zależności od ilości pasażerów bądź towaru. Gdy połączymy wszystkie moduły mogą one być napędzane jako cała jednostka. A gdy transportowiec dotrze na19 miejsce, wybrane moduły mogą być odłączone i zaholowane do doków.

Statki takie będą mogły być wykorzystane dla celów rekreacyjnych, poznawczych lub innych aktywności zanurzeniowych. Ich hydrodynamiczny kształt pozwoli na osiąganie sporych prędkości oraz na bezpiecznie i energooszczędne podróże. Dostarczą także maksymalny komfort dla pasażerów. Jak w poprzednich tego typu maszynach ich integralną częścią będą komory unoszące. Oczywiście również pozwolić sobie będziemy mogli na pełną automatyzację.

.::WYDAJNY DOM::.


Samowystarczalne mieszkania
Projekt Venus proponuje by dzisiejszy stan i cele architektury były ponownie zdefiniowane by 20sprostać ewoluującym potrzebom jednostek w nowej, rozwijającej się kulturze.
Architektura i indywidualne mieszkania przyszłych miast powstaną na zupełnie innych zasadach niż dzisiejsze. Dzięki inteligentnemu zastosowaniu pro – ludzkiej technologii będziemy mogli zapewnić szerokie spektrum unikatowych mieszkań. Ich struktura będzie elastyczna i zaprojektowana by jak najlepiej służyć jednostce. Te prefabrykowane, modularne domy zawierające w sobie niesamowitą elastyczność, niewyobrażalną do niedawna, mogą być budowane gdziekolwiek ktoś mógłby sobie zażyczyć, w lasach, na szczytach gór albo nawet bezludnych wyspach.
21Wszystkie z tych mieszkań można zaprojektować jako samowystarczalne rezydencje z własnymi generatorami żądanej temperatury i koncentratorami ciepła. Fotowoltaiczne panele mogą być zarówno oddzielnie stojące bądź wbudowane w powierzchnię zewnętrzną domów, tudzież w same okna. Termoogniwa zostaną użyte do automatycznego przyciemniania szyb z możliwością regulacji jego stopnia. Wszystkie te możliwości mogą być wybrane przez mieszkańca by dostarczyć całemu domowi więcej energii niż w rzeczywistości potrzeba.
22Domy mogą być prefabrykowane z nowego typu sprężonego, wzmocnionego betonu z elastyczną, ceramiczną powierzchnią zewnętrzną, która praktycznie nie wymagałaby opieki, była ognioodporna i wodoszczelna. Ich cienka struktura skorupowa może być produkowana masowo w kilka godzin. Tego typu konstrukcje są bardzo odporne na trzęsienia ziemi i huragany.


.::KONSTRUKCJE DLA OBFITOŚCI::.


Jeżeli technologia nie pozwala ludziom na szukanie wyższych aspiracji w osiągnięciach ludzkich, to wówczas cały jej potencjał jest bez znaczenia.

Zautomatyzowane Systemy Konstrukcyjne
23Maszyna na obrazku obok, to jednostka wielofunkcyjna. Akurat tutaj, jest użyta do podnoszenia i nakładania prefabrykowanych komponentów domowych na strukturę podtrzymującą. Pomimo tego, że jednostki te będą się składać z pewnych standardowych komponentów, tak ich modularna budowa pozwoli na wykorzystanie ich do szerokiego rodzaju prac związanych z dekoracją wnętrz i powierzchni zewnętrznych.

Zautomatyzowane dźwigi

24Konstruowanie przemysłowych i badawczych kompleksów w  Kolistych Miastach może zostać przeprowadzone przez roboty otrzymujące instrukcje poprzez satelity. Zautomatyzowane dźwigi będą poruszały się wzdłuż budynków instalując podłogi, ściany, okna, dachy i inne komponenty. Te urządzenia będą posiadały czujniki by zminimalizować wypadki przy pracy a także chronić istoty żywe.

25Koparka laserowa

Ten obrazek ukazuje laserową koparkę przyszłości. Takie urządzenia, które będą mogły być sterowane przez satelitę będą zdolne do spowodowania zapadania się ziemi pod siebie poprzez zamianę jej warstwy spodniej w magmę. Maszyna ta będzie zdolna zmienić swój kształt by nadawać magmie różne kształty pod kanały, drogi czy koryta wodne.

Roboty przemysłowe

26Te wielozadaniowe roboty przemysłowe będą używały wiele zasobów informacyjnych co pozwoli zarządzanie nimi poprzez satelitę bądź na miejscu. Mogą być także zaprojektowane by wykonywać szczególne zadania podczas nieobecności człowieka dzięki zastosowaniu szeregu czujników z wyrafinowanymi technikami podejmowania decyzji (sztucznej inteligencji).
Będą zdolne radzić sobie z wieloma zadaniami produkcyjnymi i będą mogły same się uczyć i naprawiać. Te mega roboty będą się między sobą komunikowały w celu koordynacji dostarczania materiałów do każdego z projektów.

Nanotechnologia27
Przyszłość nanotechnologii oferuje niesamowity potencjał, łączy w sobie optykę i laser pozwalając łączyć nam materię atom po atomie w jakąkolwiek formę. Nanotechnologia przyniesie mikroskopową rewolucję, włączając w to zrozumienie w jaki sposób podejmujemy decyzje.

.::KOSMOS::.


Stacje kosmiczne dają możliwości badawcze w środowisku pozbawionym grawitacji. Mogą zostać całkowicie zautomatyzowane i samowystarczalne by zapewnić utrzymanie i naprawę bez ingerencji człowieka. Takie stacje kosmiczne będą mogły monitorować zasoby Ziemi jak również ułatwiać dalsze badania w meteorologii czy astronomii, co jest znacznie utrudnione z powierzchni ze względu na zakłócenia atmosferyczne.
28
29Wiele innych eksperymentów może zostać przeprowadzonych w środowisku pozbawionym grawitacji, szczególnie jeśli chodzi o medycynę, chemię czy metalurgię. Dodatkowo, te stacje kosmiczne posłużą jako węzły międzynarodowej komunikacji dając nam zaktualizowane informacje na temat ekosystemu Ziemi, pozycji statków i samolotów oraz inne równie ważne dla mieszkańców cybernetycznego świata.


.::WRACAJĄC NA ZIEMIĘ::.


Jakkolwiek niemożliwe by się nie wydawały te wszystkie przedstawione powyżej wspaniałości można już dziś zacząć konstruować podobne a nawet lepsze rozwiązania technologiczne uwalniające nas od pewnych niedogodności, ostatecznie uwalniając nas całkowicie. Pamiętajcie, to co było niemożliwe wczoraj, dziś jest zupełnie powszechne (komórki, laptopy, nawigacja satelitarna itd.) a to co dziś nam wydaje  się niemożliwe, jutro z pewnością będzie powszechne. Co za tym wszystkim stoi? Technologia. Więc nie wolno się jej bać, tylko zacząć wykorzystywać do celów pozytywnych a jakich to już wiecie (albo dowiecie się)  pewnie z serii „Zeitgeist”.
Niegdyś fizyka wkładała mnóstwo swej energii w rozwój informatyki a teraz informatyka odpłaca się fizyce z mega nawiązką. Właściwie informatyka daje nam niesamowicie dużo. Tak samo system monetarny i jego wynalazek – pieniądze – dawały nam na przestrzeni wieków ogromną motywację do działania dając nam dziś technologię i rozwiązania na które nie stać już samych twórców, czyli nas – ludzi. Oznacza to że czas zainwestować naszą energię w coś, co odpłaci nam się tysiąckroć jak w przypadku fizyki i informatyki. Czas zainwestować w świadomość i technologię oraz współgranie z naturą, gdyż tylko tak możemy przetrwać na naszej planecie. Zmienić musimy tylko (i aż) sposób myślenia...
Przykładem postępowania godnego naśladowania jest ruch Open Source. Grupa ludzi, którzy CHCĄ robią COŚ za DARMO a KORZYSTAJĄ na tym WSZYSCY. Dokładnie tak samo działa ruch Zeitgeist i Projekt Venus. Każdy kto CHCE, robi coś, co potrafi najlepiej, by TWORZYĆ coś, na czym skorzystają WSZYSCY za DARMO.

źródło: tzmpolska.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz