niedziela, 16 stycznia 2011

Czym jest The Venus Project?

Wizualizacja stworzona przez The Venus Project Design Wizualizacja stworzona przez The Venus Project Design
The Venus Project jest organizacją założoną w oparciu o pomysły, projekty i wskazówki zawarte w niniejszym artykule. Reprezentuje lata badań i poświęcenia twórcy Projektu, Jacque'a Fresco. Centrum badawczo-projektowe Projektu o wielkości 10 ha (25 ac) znajduje się w miejscowości Venus na Florydzie. To tam już dzisiaj przyszłość nabiera realnych kształtów. Celem Projektu Venus jest przygotowanie oraz rozwój planów pod konstrukcję eksperymentalnego miasta opartego na zasadach opisanych w dalszej części tego tekstu. Powstało już 9 budynków eksperymentalnych, rozwija się tu systemy pozyskiwania alternatywnych źródeł energii, plany miast, nowe rozwiązania transportowe, systemy budownictwa i wiele wiele innych. W ramach tych badań tworzymy projekty, rendery oraz modele, prowadzimy seminaria, wydajemy filmy, książki oraz inne publikacje by przedstawić ludziom cele Projektu Venus. Projekt nasz zajmuje się obecnie przedstawianiem hierarchii wartości oraz procedur, które umożliwią przeprowadzenie transformacji społeczeństwa. Projekt Venus dostarczy plany i projekty prototypowej społeczności by sprawdzić słuszność swoich założeń społecznych oraz by założyć centrum planowania, które mogłoby być wykorzystane dla koordynowania późniejszych krótko- i długoterminowych projektów. Proponujemy również nowe spojrzenie na świat, które umożliwi ludziom intelektualne i emocjonalne przystosowanie się do naszego nowego wieku technologii. Inne działania, nie związane z tym planem społecznym są zbędne i o obniżałyby efektywność działań. Nasze propozycje przedstawiać będziemy opinii publicznej oraz instytucjom edukacyjnym. Liczymy również na ich czynny udział we współtworzeniu Projektu. Gdy już wystarczająca liczba osób przekona się do prezentowanych propozycji i połączy się z nami w dążeniach wtedy będziemy w stanie stworzyć trzon silnej organizacji zdolnej wcielić cele Projektu Venus w życie.
Koliste rozplanowanie nowych miast, zaproponowane przez Projekt Venus, nie są jedynie stylizowanymi konceptami architektonicznymi, a stanowią wynik lat badań nad stworzeniem środowiska, które w sposób efektywny i ekonomiczny służyłoby swoim mieszkańcom. Nie posiadając wystarczającej wiedzy na temat symbiozy między ludźmi a środowiskiem naturalnym, niezwykle trudnym jest dojście do funkcjonalnych rozwiązań dla wielu dręczących nas problemów. Tworząc plany swoich miast, Projekt Venus przestudiował oraz wziął pod uwagę wiele ważnych czynników. Eksperymentalne miasto istniałoby aby działać na rzecz celów i dążeń Projektu Venus, którymi są:
1. Objęcie opieką całości ziemskich zasobów jako wspólnego dobra dla wszystkich mieszkańców Ziemi.
2. Przełamanie wszystkich sztucznych barier i podziałów, które dzielą ludzi.
3. Przejście od gospodarki monetarnej do gospodarki opartej na zasobach.
4. Przywrócenie pierwotnego stanu środowiska naturalnego jaki istniał przed nadejściem szkodliwego wpływu człowieka (najpełniej jak na to pozwolą nasze możliwości).
5. Przeprojektowanie naszych miast, systemów transportowych oraz rozwiązań rolniczych i przemysłowych w taki sposób, by były energetycznie wydajne, czyste oraz by służyły potrzebom wszystkich ludzi.
6. Rozwój idący w kierunku skomputeryzowanego społeczeństwa, opierającego swoje działania na danych naukowych, a nie opinii ludzi co pozwoli pozbyć się politycznych struktur na szczeblach zarówno lokalnych, narodowych jak i międzynarodowych.
7. Udostępnianie, dzielenie się i wykorzystywanie całej najnowszej technologii dla pożytku wszystkich narodów.
8. Wykorzystanie czystych i odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, słońce, źródła geotermalne oraz prądy i fale morskie itp.
9. Tworzenie i wykorzystywanie produktów o najwyższej osiągalnej jakości dla pożytku wszystkich ludzi na ziemi.
10. Przeprowadzanie dokładnych badań mających na celu zbadanie możliwego wpływu na środowisko naturalne wszystkich dużych przedsięwzięć przed wprowadzeniem ich w życie.
11. Zachęcanie jak największej kreatywności oraz konstruktywnego włączania się w działanie społeczeństwa.
12. Propagowanie świadomej i dobrowolnej kontroli urodzeń mające na celu dostosowanie się populacji ludzkiej do możliwości zasobowej naszej planety
13. Poprzez edukację, wykorzenienie nacjonalizmu, dogmatyczności oraz wszelkich innych uprzedzeń.
14. Wyeliminowanie wszelkich przejawów elitaryzmu, z uwzględnieniem elitaryzmu technologicznego.
15. Dochodzenie do rozwiązań i metodologii oparte na naukowych badaniach, a nie osobistych opiniach.
16. Polepszenie komunikacji w nowych szkołach w taki sposoby by nasz język i system edukacyjny odzwierciedlał rzeczywisty stan świata jaki nas otacza
17. Nie ograniczanie się do dostarczania ludziom rzeczy niezbędnych do życia, ale propagowanie podejmowania wyzwań stymulujących rozum oraz podkreślających indywidualność, a nie jednolitość i monotonię.
18. Przygotowanie ludzi intelektualnie i emocjonalnie do nadchodzącej zmiany.
Jak inne innowacyjne propozycje socjalne, wszystko zaczyna się od grupki ludzi oddanych sprawie, którzy poświęcają swój czas by informować innych o korzyściach jakie płyną z tego nowego podejścia dla wszystkich ludzi. Każdy jest witany z otwartymi ramionami i zachęcany do włączania się, w miarę swoich możliwości, w pomoc przy wcielaniu w życie początkowych faz projektu tego nowego eksperymentalnego miasta. Bardzo pomocny byłby również interdyscyplinarny zespół składający się z inżynierów, programistów, architektów, urbanistów, socjologów, psychologów, nauczycieli i innych. Plan Projektu Venus nie zakłada statyczności i niezmienności warunków środowiskowych. System musi nieustannie dostosować i przystosowywać się do zmian zachodzących w otoczeniu. To pozwoli wyzbyć się tendencji do podtrzymywania tymczasowych rozwiązań ponad ich okres przydatności i adekwatności.
Koliste miasto zaproponowane przez Projekt Venus mogłyby być fazą przejściową i mogłyby wyewoluować z systemu bazującego jeszcze na pieniądzu, ale stawiającego na współpracę wszystkich stron do pełnej gospodarki opartej na zasobach. Mogłoby ono stać się wzorcem dla nowych miast, które powstałyby w różnych miejscach naszego globu. Szybkość postępów projektu uzależniony będzie od dostępności funduszy zbieranych podczas jego wczesnych faz oraz od ludzi, którzy rozpoznają cele i kierunek działań Projektu Venus i czynnie go wspierają. Kiedy już powstaną te nowe społeczności i staną się szerzej akceptowalne na ich barkach spocznie odpowiedzialność za zbudowanie nowej cywilizacji, najlepiej poprzez proces ewolucji a nie rewolucji. Jesteśmy w pełni świadomi tego, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości dokładnie. Możemy jedynie wnioskować w oparciu o dostępne dzisiaj informacje i istniejące trendy. Wzrost zaludnienia ziemi, zmiana technologiczna, stan naturalnego środowiska w skali globalnej oraz dostępne zasoby są podstawowymi kryteriami dla przewidywania przyszłości. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że na pierwszy rzut oka Projekt Venus może zdawać stać w sprzeczności ze wszelkiej maści poglądami religijnymi, politycznymi, naukowymi lub ideologicznymi. Jesteśmy jednak przekonani, że jedyne aspekty Projektu Venus, które mogą wzbudzać jakikolwiek niepokój to te, które przypisywane są jemu przez innych.
Projekt Venus nie jest ani utopijny ani orwellowski ani też nie jest wyrazem marzeń niepoprawnego idealisty. Wręcz odwrotnie, stawia sobie osiągalne cele wymagające jedynie inteligentnego wykorzystania tego, co już jest nam dostępne. Jedynymi ograniczeniami są te, które sami na siebie nakładamy.
Zachęcamy Cię byś doinformował się w kwestii propozycji naszego projektu poprzez nasze publikacje, filmy, wykłady oraz seminaria. Jeśli identyfikujesz się z tym kierunkiem działań zapraszamy Cię do wspólnej pracy w celu realizacji naszych celów.

źródło: tzmpolska.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz